Ocieplamy lofty


Moda na lofty dotarła do naszego kraju stosunkowo niedawno. Co dziwne (lub oczywiste) pierwsze z nich powstały nie w Warszawie, nie w Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu, a w Łodzi. W budynku po byłej, XIX wiecznej fabryce Scheiblera.

Naszą słabością jednak jest brak budynków nadających się na tego typu inwestycje. Tanie poddasze, strych, poindustrialne duże powierzchnie, stare przedwojenne magazyny – tego w naszym kraju nie ma, a wielka płyta i pawilony typu „Lipsk” niestety nie nadają się na stworzenie wielko – powierzchniowych miejsc do zamieszkania. Developerzy oczywiście starają się iść z duchem czasu stawiając „nowe” lofty, jednak jest to jedynie wypaczenie idei, a nie jej realizacja.

Jeśli już trafią się miejsca nadające się na lofty, do których nie roszczą sobie praw byli właściciele, ekolodzy, urzędnicy czy konserwator zabytków, to  miejsca osiągają zawrotną cenę. I z nowojorskiej idea stworzenia tanich mieszkań-pracowni dla artystów, odzyskanych starych szwalniach, młynach, fabryczkach, tworzy się miejsca luksusowe. Dlatego nie będę tutaj mówić o „ocieplaniu” tych loftów wełną mineralną, czy też dodatkową izolacją, to często jest niepotrzebne przy ścianach ze szlachetnej cegły grubej na kilkadziesiąt centymetrów. Zajmę się wnętrzem:

Meble rattanowe Lambert
Meble rattanowe Lambert

Plecionki Lloyd Loom,  rattan, nowoczesne syntetyki, hiacynt wodny, nasza rodzima wiklina – to są materiały, które śmiało wkraczają do nowoczesnych loftów, aby zmierzyć się z chłodem ścian, podłóg i sufitów. Meble wykonane z tych materiałów często polecam architektom, którzy nie mają pomysłu na odpowiednie zagospodarowanie dużych przestrzeni. Jakże łatwo o poradę na forach – jak urządzić 7m2. Trudniej o taką, która mówi „czym” ocieplić lofty?

Meble wyplatane Cane-line
Meble wyplatane Cane-line

Oglądając te aranżacje wnętrz zawsze uświadamiam sobie jak silne są w naszym kraju stereotypy o „właściwym” wyposażeniu wnętrz w przeciwieństwie do krajów, które lofty zaczęły wykorzystywać w czasach, gdy marzyliśmy o budowie szkół Tysiąclatek. Zobaczcie jak meble wyplatane zmieniły przestrzeń, ile ciepła dały tym dużym pomieszczeniom.

Grzegorz Maląg

2 thoughts on “Ocieplamy lofty

Add yours

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: