W królestwie DESIGNU


Firma ACCENTE jako jedna z nielicznych nie zwiodła na tegorocznych targach meblowych w Kolonii (imm2010).

Wyjątkowa ekspozycja i wyjątkowe meble zaprojektowane przez, wspomnianego przeze mnie, Martina Ballendata zachwycały uczestników tej największej europejskiej imprezy targowej poświęconej meblom.

Sceptycy oczywiście powiedzą – designu, trendów i nowości szuka się w Mediolanie lub Paryżu, ale oni się przecież nie znają i gadają byle gadać. Ja uważam, że warto bywać w Kolonii (nawet trzeba), aby nie przeoczyć takich rarytasów jakie przygotowała m.in. Accente. Łóżko AURA zostało nominowane do nagrody głównej IMM – Interior Innovation Award Cologne 2010.

Accente imm 2010
Accente imm 2010

Martin Ballendat może być dumny ze swoich projektów, Accente – z Ballendata, a my z ich mebli w naszej ofercie.

Accente imm 2010 - łóżko AURA
Accente imm 2010 - łóżko AURA

Mam nadzieję, że jego przygoda z plecionką Lloyd Loom przerodzi się w dłuższy romans i szybko zobaczymy kolejne jego projekty. W najbliższych dniach przedstawię zupełnie magiczne krzesło RADO. Magiczne bo zniewala i nie chce się z niego wstać.

8 thoughts on “W królestwie DESIGNU

Add yours

 1. Podzielam Pana entuzjazm, miałem okazję oglądać przedstawianą kolekcję, aż wierzyć się nie chce, że taka firma jak Accente, z wieloletnimi tradycjami i raczej dość konserwatywnym podejściem do oferowanego wzornictwa (a czasem i dziwacznym, pewnie Pan zna wzór Opera) pozwoliła sobie na „szaleństwo” skorzystania z usług Martina Ballendata. Projektant niby i niemiecki ale jego dotychczasowe prace bliższe są włoskiemu polotowi niż niemieckiej tradycji meblowej(notabene projekt fotela dla marki Rossin jest świetny ). W każdym razie ten mariaż mi się podoba, w końcu nie tylko wygodne , funkcjonalne i wręcz nieprzyzwoicie dokładnie wykonane ale i piękne meble!

 2. Kolekcja Opera firmy Accente wzbudziła swego czasu bardzo duże zainteresowanie i … kontrowersje, ale zoowocowała dużymi kontraktami w krajach arabskich. Firma Accente nie jest firmą konserwatywną, zawsze była liderem, a inni tylko nieudolnie naśladowali jej doskonałe projekty. „Oryginał jest tylko jeden” – naśladowców wielu.

  1. Niestety, ale ciężko się z tym zgodzić. Więcej w tym pobożnych życzeń niż prawdy. Accente jest firmą o konserwatywnym designie, z pewnymi odważniejszymi posunięciami. Nie wiem skąd ten zachwyt nad rzekomą oryginalnością i domniemanym pionierstwem firmy Accente, skoro, jak wiemy, sam loom nie jest wynalazkiem niemieckim, a z produkcji mebli loom słyną głównie firmy z krajów Beneluksu, by przywołać np. firmę Vincent Sheppard. O ile meble tejże firmy porównać można do Alfa Romeo (styl i smak), meble Accente, poza nielicznymi wyjątkami, jedynie do auta niemieckiego, które często wygląda jak furmanka.

   1. Baltazar Gąbka przywołuje znaną firmę Vincent Sheppard. Proszę mi uwierzyć jeżeli chodzi o plecionki Lloyd Loom jestem ekspertem – nie wypada mi mówić o firmach, ale o ich wyrobach: jakości, technologii – chętnie porozmawiam. Wolę niemiecką furmankę, która była nominowana do Interior Innovation Award Cologne 2010, niż meble belgijskie produkowane na Węgrzech, a sama plecionka Lloyd Loom jest wynalazkiem amerykańskim. 21 lutego w Willow House Domoteka, od 14 do 18 udzielam porad dotyczących mebli wyplatanych, zapraszam Baltazara, pokażę na czym polego mistrzostwo Accente i przewaga ich mebli nad zdezelowanym Alfa Romeo. Zresztą w Willow House poruszamy się w świecie Porsche.

   2. Rozumiem, że przy innych wyborach również kieruje się Pan tą zasadą tzn. idzie Pan tam, gdzie prasa i światła, a nie tam gdzie styl i jakość? To jest właśnie sztuczne pompowanie marki. Do Domoteki chętnie bym przybył, ale byłoby to zbyt trudne przedsięwzięcie w obecnej sytuacji. W Willow House miałem przyjemność być, na Placu Szwedzkim. Nie wiem skąd ta próba zdyskredytowania Vincent Sheppard, wszak jest wiele firm – niemieckich, duńskich itd., które często przenoszą produkcję za granicą bez uszczerbku na jakości, wszystko zależy od kadr. Myślę, że przeniesienie produkcji na Węgry działa na korzyść Vincent Shepparda, bo przecież mogliby przenieść do Birmy. Skoro jednak tak mocno dyskredytuje Pan wyżej wymienioną firmę, to skąd w Pańskiej ofercie meble marki Kurt Royce, które produkowane są (czy były?) w upadającej fabryce gdzieś w Wielkopolsce? Czyli Willow House to jednak nie Porsche, a Jaguar – brytyjskie logo i indyjski właściciel?

   3. Szanowny Panie Baltazarze. Światła i prasa jest tam, gdzie coś się dzieje. O ile wiem Pana ulubiona firma nie zaistniała na tych targach. Nie było moim zamiarem deprecjonowanie firmy Vincent Sheppard, której przygoda z plecionką Lloyd Loom zaczęła się dopiero w 1990 roku, a angielskie Jaguary takie jak np. Spalding są doskonałe i to one miały wpływ na rozwój belgijskiej firmy. Nie lubi Pan firmy Kurt Royce. Nie docenia Pan wyjątkowych realizacji wg. projektów Tomasza Sobkowiaka (Złote Ville za Unico). Trudno. Musi Pan jednak przyznać, że odważne wprowadzenie nowoczesnych wzorów włoskich plecionek do produkowanych mebli wywarło duży wpływ na rynek produkcji mebli Lloyd Loom w całej Europie. Najważniejsze, Willow House to firma z kapitałem polskim, w całości wpłaconym (do sprawdzenia w Sadzie Rejestrowym), a logo jest ładne (chronione w Polskim Urzędzie Patemtowym Nr 208614). Szanowny Panie Baltazarze, proszę niech Pan nie wpisuj jako twojej strony www – strony google, bo znów bedę musiał Pana komentarze wyciągać z kosza SPAM.

 3. Szanowny Panie Grzegorzu, nigdzie nie napisałem, że VS to moja ulubiona firma. To, że rozpoczęli przygodę z plecionką w 1990 roku w żadnym stopniu nie świadczy o jakości. Kurta Royca przywołałem, ponieważ podał Pan jako minus dla VS to, że jest produkowana w Europie Wschodniej (Węgry?). Kurt Royce’a lubię i szczerze pisząc dzięki Panu poznałem nazwę tej fantastycznej plecionki. Co do Willow House, wziął Pan to zbyt osobiście – bardzo podoba mi się profil działalności WH.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: