Kiedy jakość ma znaczenie…


Nowy Rok jak co roku, a wraz z nim noworoczne postanowienia. Gdy już sobie postanowimy, co w w nadchodzących 365 dniach osiągniemy pojawiają się pytania… Co przyniesie przyszłość? Czy trafię szóstkę w totka? Czy szef w pracy zmieni się na lepsze? Wreszcie, czy ten rok będzie rokiem kryzysowym czy też rokiem wzrostów? Setki pytań. Ludzie uwielbiają przypuszczenia i przepowiednie.

Maty rattanowe GABA 2
Maty rattanowe GABA 2

Biorąc pod uwagę, że we wróżki, jasnowidzów i wariatów biegających z metalowym prętem po lesie nie wierzę, przyszłość poddaję wnikliwej analizie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że tabelki w Excelu czy strony ekonomiczne są mniej romantyczne do pięknie zaprojektowanych kart tarota stawianych w zadymionym pomieszczeniu, ale… mają większą skuteczność w informowaniu nas o tym, co przyszłość przyniesie.

Plecionki rattanowe GABA 2
Plecionki rattanowe GABA 2

Tak więc popatrzyłem, przeanalizowałem i… zacząłem odbierać telefony od starych klientów. Były to telefony od istnego barometra mojej branży – wielkich fabryk mebli. Oczywiście, że były w kryzysie, oczywiście, że siadł im eksport, oczywiście, że lament wielki i zawodzenie na ich rady nadzorcze spadły. Można jednak stwierdzić śmiało, że „Polska meblem stoi” i łatwiej u nas o bankructwo banku niż firmy meblowej.

Siatki rattanowe GABA 2
Siatki rattanowe GABA 2

Od lat zaopatrujemy przemysł meblarski w naturalne surowce plecionkarskie (plecionki rattanowe, maty bambusowe, rattan do wyplotów) i przez ten czas nauczyłem się traktować fabryki mebli jako podmioty silnie reagujące na najmniejsze nawet zmiany makroekonomiczne. Tak też było tym razem. Z tą różnicą, że w czasach jeszcze-większego-kryzysu-niż-ten-wcześniejszy-przynajmniej-tak-mówią-media-ale-one-kłamią sygnał ostrzegawczy nie tylko się pojawił, ale również zapukał, po czym wyrżnął wszystkim pięścią w nos. Branża meblowa jako jedna z pierwszych odczuła wahania  rynku. My poniekąd też – jeszcze na początku A.D. 2009 nikogo nie było stać na surowce plecionkarskie… a potem nieśmiało zaczęto szukać. Oczywiście jak najwięcej, jak najtaniej – słowo klucz dzisiejszego handlu. Na rynku pojawiły się więc plecionki rattanowe i maty bambusowe mające z nimi tyle wspólnego, co Pudzianowski z latynosem. Z dużą ciekawością przyglądałem się działaniom zdenerwowanych sytuacją rynkową producentom mebli. Kilku zrezygnowało z produkcji mebli z siatek czy mat rattanowych. Za to ci, którzy zaczęli wykorzystywać tanie produkty… szybko do nas wrócili. I to jest dobra informacja. Cieszę się, że dla wielu JAKOŚĆ MA ZNACZENIE. Sprawdziło się stare porzekadło – jesteśmy za biedni, aby kupować rzeczy tanie.  Kupując dobrej jakości surowiec  łatwo wyprodukujemy porządny mebel i nie narazimy się na kosztowne reklamacje. Fabryki i stolarze, dla których ważny jest klient, w dalszym ciągu korzystają z naszej oferty i zaczynają stopniowo zwiększać swoje zamówienia. To powoduje wzrost mojego optymizmu. Więcej o surowcach dla meblarzy tutaj.

Z noworocznym pozdrowieniem (szczerym, choć spóźnionym),

Grzegorz Maląg

5 myśli na temat “Kiedy jakość ma znaczenie…

Dodaj własny

      1. Kupowałem plecionki rattanowe w sklepie Wiklinowy Dom – bardzo dobra jakość 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: