Tradycja i nowoczesność czyli plecionki na salonach


Tym razem będzie na poważnie…

Ostatnio pisałem o powszechnym zjawisku, jakim jest „uwiklinianie” wszystkich podobnych do wiklinowych (czytaj wyplatanych) produktów. Pora więc najwyższa, aby przybliżyć te meble, które z wikliny zrobione nie są. Choć oczywiście wiele osób będzie twierdzić, że są.

Założę się, że gdyby przeprowadzić ankietę „Gdzie postawiłabyś/postawiłbyś meble wyplatane?” wygrałyby trzy odpowiedzi:

1. Weranda

2. Ogród

3. Taras (niekoniecznie w tej kolejności)

Warto jednak pamiętać, że takie surowce jak rattan, bambus, hiacynt wodny czy abaka już dawno wkroczyły dumnym krokiem do salonów, rozsiadły się wygodnie w nowoczesnych wnętrzach i łypią podejrzliwie.

Szczególną rolę wśród surowców plecionkarskich odgrywa (odgrywał?) rattan, który daje praktycznie nieograniczone możliwości projektantom i producentom mebli. Można z niego wypleść zarówno masywne meble wypoczynkowe, jak i ażurowe formy z giętych sztang trzcinopalmy oraz finezyjne meble, do produkcji których użyto delikatne maty lub siatki z cienkich włókien kory rattanowej.

Meble_rattanowe_Lambert
Kolekcja mebli rattanowych firmy Lambert

Obecnie podobne możliwości dają nowoczesne plecionki syntetyczne, które powoli wypierają tradycyjne surowce do wyplatania mebli. Mają podobne właściwości plastyczne, jednak są o niebo trwalsze i idealnie znoszą niesprzyjające czynniki atmosferyczne.

Takie surowce jak Hularo®, SunLux firmy Lambert, Raucord, Viro, a także wiele innych, mniej znanych włókien, stworzono z myślą właśnie o meblach plenerowych.

Projektanci zachwyceni ich strukturą, kolorystyką i właściwościami, zaczęli projektować z nich fantastyczne meble wypoczynkowe do wnętrz. Szczególnie ciekawe efekty osiągnięto tworząc nowoczesne koncepcje dla wnętrz typu LOFT, gdzie te nowoczesne plecionki „ocieplają” duże przestrzenie.

Meble_plecionka_cl
Meble z Hularo firmy Cane-Line

Najchętniej wykorzystywane są te materiały, których struktura przypomina taśmę rattanową lub klasyczne maty Lloyd Loom, które na początku XX wieku zrewolucjonizowały produkcję mebli wyplatanych.

Plecionki zachwycają swoimi możliwościami. Stosując tradycyjne sploty, można stworzyć nowoczesne meble o solidnych podstawach i wyszukanej elegancji, a nowoczesne materiały zwiększają te możliwości. Obecnie obserwujemy coraz większą liczbę mebli wypoczynkowych, w których zastosowano właśnie plecionki, doskonale współgrające ze skórą lub tkaniną.

Stosowanie nowoczesnych włókien do tworzenia mebli wypoczynkowych, zmobilizowało do aktywniejszej działalności i tworzenia nowych kolekcji producentów wykorzystujących maty Lloyd Loom, którzy dostrzegli również nowe rodzaje faz celulozowych, zachwycające nowymi barwami i strukturami.

Meble_Lloyd_Loom_Accente
Meble z maty Lloyd Loom firmy Accente

Różne materiały dają różne efekty, ale struktura plecionki zawsze będzie kojarzyć się z ciepłem i lekkością, a nowoczesne włókna syntetyczne pozwolą łączyć klasykę z nowoczesnością.

Grzegorz Maląg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: